Tartışma Yöntemi

      Tartışma, iki veya daha çok kimsenin herhangi bir konuyu karşılıklı konuşarak, birbirini dinleyerek, eleştirerek, yargıya vararak, gerektiğinde sorular sorarak incelemesine dayanan bir öğretim yöntemidir.

      Diğer bir deyişle öğrencilerin bir konunun kavranması amacıyla karşılıklı görüşler, düşünceler üreterek o konuyu kapsamlı ve detaylı olarak irdelemeleridir.

      Tartışma yöntemi, öğretmenin konunun öğrenciler tarafından nasıl kavrandığının anlaşılmasını, bilgilerin harekete geçirilmesi ve hayatla ilişkilendirilmesine fırsat tanır. Tartışmanın olabilmesi için, üyelerin konuştukları konu üzerinde yeteri bir bilgiye sahip olmaları ve konuşmalarını bulgulara dayandırmaları gerekir. Etkili bir tartışmada sürekli aynı bireyler konuşmaz herkesin fikrini almak için her bireye söz hakkı verilmelidir. Çünkü ne kadar çok öğrenci fikrini sunarsa tartışma o kadar iyi olur.

      Bu metotta oturma düzeni çok önemlidir. Herkesin birbirinin ensesini seyrettiği ortamlarda tartışma olmaz. Sağlıklı tartışma yapabilmek için herkesin birbirinin yüzünü görmesi gerekir.

      Tartışma her sınıfta ve her derste veya konuda uygulanamaz. İlkokulun ilk sınıflarında veya çok kalabalık sınıflarda (25 kişiden fazla) bu metod kullanılmamalıdır. Aynı şekilde matematik, gramer gibi kuralları net olarak ortaya konmuş veya bilimsel olarak kesin geçerli konularda tartışma açmak zamanı boşa geçirmek olur. Tartışma bir sohbet değil, amaçlı bir konuşmadır.

      Tartışmada mutlaka bir yönlendirici(öğretmen) bulunmalıdır. Eğer bulunmazsa yapılan tartışmalarda kontrol, kısa sürede kaybolur; yapılan işin eğitsel değeri kalmaz. Yönlendirici arada sırada konuyu toparlamalı, konudan uzaklaşmaları ve gereksiz zaman kayıplarını önlemeli, tartışma sonunda ulaşılan sonuçları özetlemeli ve rapor haline getirmelidir.

      Herhangi bir sonuca ulaşılamıyorsa, en iyisi konuşulanlar toplanmalıdır. Bazen konuşmalar bir rapor haline getirilebilir.

Reklamlar

About okerli

Bil. ve Öğr. Tek. Öğr.
Bu yazı Kaynaklar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s